Jak správně vybrat... - Matrace - rošty - postele

Ráj matrací eshop - na úvodní stranu

Jak správně vybrat...


Jak správně vybrat...


Jak správně vybrat...
Na trhu dnes najdeme nepřeberné množství matrací, roštů a postelí a ještě víc marketingu kolem nich. Pokusíme se Vám zde přehlednou formou nastínit několik základních pravidel pro správný výběr matrací a roštů a pokusit se tím ulehčit Vaše rozhodování. Jdeme na to .

Vybírejte u odborníků
Základem úspěšného výběru je začít u odborníků. Tedy u profesionálních prodejců, kteří se na zdravé spaní specializují a nemají matrace jen jako doplňkový sortiment při prodeji nábytku a textilu „všeho druhu" často systémem „ co se prodá, to prodáváme"... U prodejců či výrobců zdravého spaní naleznete jak profesionální servis, tak poradenství na úrovni školeným personálem v oblasti zdravého spaní.

Rozměr lůžka
Aby byl spánek komfortní mělo by být lůžko  dostatečně prostorné. Ideální šířka pro jednu spící osobu je 90cm a více, přesto, že běžné standardní rozměry začínají již u 70 cm. Délka lůžka by měla být minimálně o 20 cm více než je Vaše výška. Za běžnou standardní délku se považuje 200 cm, ale čím dál více si vyšší z Vás dopřávají pohodlí a dávají přednost lůžkům 210 a 220 cm.

Jen matrace nestačí
Kompletní lůžko není jen o matraci. Je to také její podklad, který je neméně důležitý. Ne každá matrace je vhodná na každý podklad, tyto informace však naleznete u specifikace matrací. Všeobecně by měl být podklad dostatečně pružný, bez ostrých hran, měl by dobře větrat a mít dostatečnou nosnost. V podstatě se v současnosti  používají čtyři typy:

 • Pružné lamelové rošty s dostatečným množstvím lamel - nejvhodnější podklad
 • Pevné příčky bez ostrých hran - tvrdší podklad, méně vhodný
 • Pevná dna s průduchy pro cirkulaci vzduchu - tvrdší podklad, méně vhodný
 • Drátěnka - překonaný naprosto nevhodný podklad bez podpory páteře

Konstrukce matrace
Zónování matrace je jeden z důležitých předpokladů pro zdravy spánek. Obecně jsou matrace zónvány od jedné do sedmi zón. Za nejdůležitější zóny se dá považovat „tvrdší" zóna, která se nachází pod zády ve střední třetině matrace, kde musí matrace poskytovat dostatečnou podporu páteři, aby se mohly uvolnit, prokrvit a relaxovat svaly kolem obratlů. „Měkká" zóna pod rameny (tzv. ramenní kolíbka) , pak slouží zejména při spaní na boku, kdy se ramena vyčnívající z profilu těla „zanoří" do této měkké zóny a díky tomu zůstává páteř v oblasti ramen rovná. Pozn. dle odborníků na boku většinu noci spí cca 70% lidí. Nedílnou součástí ovlivňující spací komfort je také výška matrace, tedy čím vyšší, tím lépe.

Tvrdost matrace
Je parametr, kterému je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Tvrdost matrace se zpravidla značí od 1 (měkká) do 5 (tvrdá). Tvrdost nelze obecně doporučit, je třeba ji vždy vybrat vzhledem k Vaší váze. Při výběru příliš měkké či figurkytvrdé matrace vzhledem k Vaší hmotnosti dosáhnete nesprávné polohy páteře a zvýšené námahy při otáčení na matraci během noci, čímž narušíte regeneraci, která je hlavním cílem spánku. Pozn. dle odborníků měníme během noci svou polohu při spánku až 60 krát 

Životnost matrace
Faktory ovlivňující životnost pěn jsou především UV záření, tedy denní světlo a sluneční svit, kvalita, struktura a původ použitého materiálu a především jeho hustota udávaná v kg/m3 (čím vyšší, tím lépe). Mylným mýtem je fakt, že mnozí věří, že tvrdost matrace má zásadní vliv na její životnost (odolnost proti proležení). To je naprostý nesmysl! Měkká kvalitní matrace může mít i několikanásobnou životnost než tvrdá nekvalitni. Samozřejmostí je, že matrace z pěnových materiálů by měly být uloženy na správném podkladu a  neměly by být dlouhodobě zatěžovány více, než je jejich nosnost.  Takovéto počínání výrazně zkrátí jejich životnost.

 Základní kategorie matrací

 • Matrace vodní - specifický úzkoprofilový sortiment mající specifickou klientelu. K výhodám patří vyhřívání, které paradoxně není pro organismus příliš vhodné, zato komfortní. Nevýhodu je jejich velká hmotnost a požadavek na speciální konstrukci postele.
 • Matrace pěnové -  matrace, jejichž jádra jsou vyrobeny z pěnových materiálů různého původu např. ropa, rostlinné oleje, kaučukové mléko apod.
 • Matrace pružinové - jsou to matrace, jejichž jádra jsou vyrobena z pružin různé konstrukce (bonnellové, taštičkové); takováto jádra jsou pak zpravidla obalena pěnovým materiálem.

Pěnové matrace
Zde si popíšeme jednotlivé materiály na výrobu pěnových matrací a jejich základní vlastnosti.

 • PUR pěna - je pěna vyrobená většinou z ropných produktů, expandovaná do bloků zpravidla za tepla. Má středně dlouhou životnost závislou především na její kvalitě a hustotě. Má uzavřenou strukturu buňky a je částečně prodyšná. Má středně dobrou pružnost. Je hojně rozšířena pro výrobu tzv. sendvičových matrací levnější až středních cenových hladin. Vyrábí se v různých barvách od bílé až po černou.
 • Studená HR pěna - je pěna vyrobená zpravidla z ropných produktů, často s přídavky rostlinných olejů expandovaná do bloků za studena. Má vyšší životnost závislou na její kvalitě a hustotě. Při stejné hustotě se dá studená pěna vyrobit v několika tuhostech. Molekuly buněk mají zesílené stěny a jsou dobře prodyšné. Studená pěna má dobrou pružnost a bodovou elasticitu. Používá se na výrobu matrací často sendvičových v kombinaci s jinými materiály středních a vyšších cenových hladin. Vyrábí se v různých barvách od bílé až po černou.
 • Viskoelastická pěna - často nazývána „líná pěna" je speciální pěnou vyrobenou z ropy. Reaguje zejména na teplo (při zvyšující se teplotě měkne) a tím se dokáže výborně přizpůsobit tělu. Není však schopna vyvinout dostatečný protitlak, proto se používá zejména ve spojení s ostatními materiály v sendvičových matracích. Je velmi vhodná na výrobu anatomických tvarovaných polštářů. Má uzavřenou strukturu velmi malých buněk a je jen částečně prodyšná. Má vysokou životnost při správném používání a skladování. Vyrábí se v různých barevných odstínech.
 • Latexová pěna - je vyrobena z kaučukového mléka. Má velmi vysokou životnost, otevřenou strukturu buňky a tím excelentní prodyšnost. Vyrábí se ve vyšších gramážích. Má vynikající bodovou elasticitu, je flexibilní a příjemná. Pocitově je měkčí i při vyšších gramážích v závislosti na obsahu přírodního kaučuku který se zpravidla pohybuje od 20% - 100%. Má nažloutlou barvu. Matrace z latexové pěny vyžadují kvalitní lamelový rošt jako podložku.

Pružinové matrace
V následujícím textu si krátce vysvětlíme rozdíly mezi pružinovými matracemi.

 • Bonnellové - mají pružiny stáčené z pružinového drátu o průřezech 1,8 - 2,2 mm. Obsahují zpravidla menší množství pružin o velkém průměru cca 80 - 100 mm. Pružiny jsou k sobě spojeny vpleteným drátem. Jednotlivé pružiny se tak navzájem dotýkají a pak můžeme slyšet charakteristické „křupání" při zatížení. Na pružiny se pokládá roznášecí vrstva a vrstva pěny. Bonnellové matrace jsou vzdušné, dobře v nich cirkuluje vzduch. Mají jen střední životnost a nižší bodovou elasticitu. Najdeme je většinou v levnějších cenových hladinách. Hojně se používají v hotelech.
 • Taštičkové - mají větší počet pružin o menším průměru (cca 65 - 20 mm) vyrobených z pružinové oceli. Jednotlivé pružiny jsou zašity v taštičkách zpravidla z netkané textilie a tím jsou od sebe odděleny. Taštičkové matrace se často zónují použitím různých průřezu drátu od tří do sedmi zón. Díky použití kvalitních roznášecích vrstev a pěn mají zpravidla dobrou bodovou elasticitu a vysokou životnost. Jsou vhodné pro více se potící osoby.

Povlaky matrací
Kvalitní povlak matrace musí splňovat různá kritéria, např. vzdušnost, pratelnost , odolnost proti plísním, měl by být antialergenní, příjemný na dotek, mechanicky odolný apod. Povlak dělíme do tří vrstev:

 • Vrchní textilie - Je to svrchní vrstva povlaku, která přichází do kontaktu s lůžkovinami a je velmi mechanicky namáhána. Její design je také důležitý pro vzhled celé matrace. Tyto horní textilie mají často různé užitné vlastnosti. Dělí se v zásadě na "střiže" typu froté (tento typ vyšel z módy před několika lety) a „úplety" nebo-li tkané textilie. Užitných vlastností je celá řada, od přídavků Aloe-Vera, přes obsah stříbra až po textilie s obsahem karbonu, bambusových vláken, vláken CoolMax apod....
 • Prošev - má vliv na celkové mikroklima a také udržování tmy (tedy zabránění UV záření) uvnitř matrace. Jeden z důležitých faktorů je bohatost proševu (gramáž), která se udává v g/m2. Tato gramáž se pohybuje od 50 - 500 g/m2. Rozeznáváme dva základní proševy a to PES vlákno a ovčí rouno. PES vlákno je vhodné pro alergiky, je pratelné, vzdušné, udržuje dobré mikroklima v matraci. Ovčí rouno má samotermoregulačí schopnosti, není však pratelné, dá se pouze chemicky čistit.¨
 • Netkaná textilie- Je spodní vrstvou povlaku, zabraňuje mechanickému kontaktu jádra matrace s proševem a tím jeho opotřebení. Používá se několik druhů textilií: buněčná netkaná textilie, PES netkaná textilie a bavlna. Buněčná textilie se používá u matrací nižších až středních cenových hladin, je pratelná, ale ne pravidelně. PES textilie je určená k pravidelnému praní. Bavlna se používá převážně s proševem ovčího rouna.
 • Jádra matrací se balí do separátorů z bavlny propohodlnější povlékání po praní.

Lamelové rošty
Je to jeden z nejvhodnějších podkladů matrace. Vytváří pružný poklad, pomáhající matraci podporovat páteř, mají výbornou bodovou elasticitu, jsou vzdušné, často jsou zónované tak, že jejich zóny korespondují se zónami matrace. Jsou vybaveny pružnými lamelami se zaoblenými hranami, které se prohýbají dle potřeby a neničí tak matrace. Obecně platí, že čím více užších lamel, tím vyšší nosnost a flexibilita.  Pro zvýšení užitné hodnoty se vyrábějí také v polohovacích verzích a to buď s ručním polohováním nebo s elektromotorem. Vyrábí se z několika materiálů, z nichž základní Vám zde přiblížíme.

 • Březové dřevo - nejčastěji používané dřevo na výrobu lamelových roštů a to jak rámů, tak lamel. Bříza je extrémně pružná, má však jen omezenou nosnost a životnost (zejména lamely). Lamely se často potahují dekorační fólií.
 • Bukové dřevo - husté, tvrdé (ale zároveň pružné) dřevo s vysokou životností a nosností. Používá se na výrobu kvalitních lamelových roštů s větší nosností. Někdy se setkáme s kombinací bukového a březového dřeva na jednotlivých komponentech.
 • PVC - používá se na držáky lamel u levných „rychlospotřebních" roštů. Časem se mohou unavit a prasknout.
 • SBS - kaučuková guma se používá na držáky lamel. Je to v současnosti nejpoužívanější materiál. Je pružný, odolný vůči praskání, obsahuje kaučuk a podléhá v horizontu 10 let únavě. To však nemá zásadní vliv na používání lamelového roštu.
 • TPE-E - thermopolymer je luxusní materiál používaný na výrobu držáků lamel. Neobsahuje PVC ani kaučuk, tedy nepraská a neunavuje se. Vyrábí se v několika tuhostech, což umožňuje detailnější zónování roštu. Tento materiál nalezneme u roštů vyšších tříd. Je lehký a má velmi vysokou životnost.

Polštáře
Jedná se o doplňkový sortiment, který je neméně důležitý pro správnou polohu páteře při spánku. Klasické polštáře mohou být vyplněny PES vláknem, PUR drtí, latexovými vločkami apod. Anatomické polštáře bývají vyrobeny zpravidla z viskoelastické pěny  či latexu. Polštáře naleznete v různých rozměrech typických pro ČR: 70/90 cm (klasické), 70/40 a 50/30 cm (anatomické).

Přikrývky
Jedná se o doplňkový sortiment, který je neméně důležitý pro správnou teplotu těla a hygienu lůžka. Jsou zpravidla prošity PES či dutým vláknem, bývají zpravidla pratelné. Běžný rozměr přikrývky v ČR je 140/200 cm pro jednolůžko a 240/200 cm pro dvojlůžko. Pro vyšší osoby se běžně prodávají i přikrývky o délce 220 cm.

Chrániče matrací
Chrániče se používají jako svrchní vrstva matrace pod prostěradlo. Chrání povlak matrace proti mechanickému opotřebení. Většinou se dají prát při vysokých teplotách, tím jsou vhodné pro alergiky. Některé chrániče nepropouští tekutiny, ale jsou přesto vzdušné. Mohou být i prošité PES vláknem. Chrániče se dají prát pravidelně a tím se šetří a prodlužuje životnost povlaku matrace.

Závěrem
Doufáme, že jsme přispěli k Vaší lepší orientaci na trhu s matracemi, rošty a ložnicovým nábytkem. Teď  už jen správně vybrat.

 

                                                        logo RM


KOŠÍK PRÁZDNÝ


Email:  
Heslo:  
Poslat heslo    


 Vysoká postel s psacím stolem TOMMY
Vysoká postel včetně psacího stole a komod TOMMY
Cena s DPH od: 25546,- Kč

Postel STELLA
postel stella
Cena s DPH od: 8674,- Kč

Postel EMMA
ložnice postel EMMA
Cena s DPH od: 6746,- Kč
Vysoká postel s psacím stolem LOUIS
Vysoká postel včetně psacího stole a komod LOUIS
Cena s DPH od: 16851,- Kč

Postel EMMA
ložnice postel EMMA
Cena s DPH od: 6746,- Kč

Postel LUCA
Postel LUCA
Cena s DPH od: 6202,- Kč

Postel ULA
Postel ULA
Cena s DPH od: 7426,- Kč

Postel ELODIE
POSTEL ELODIE
Cena s DPH od: 7890,- Kč

Okolní obce

Naše kamenná prodejna je v blízké dojezdové vzdálenosti od obcí: Kunovice, Uherské Hradiště, Staré Město, Uherský Brod,
Veselí nad Moravou, Zlín, Kroměříž, Vyškov, Brno, Moravký Krumlov, Blansko

  WAP RSS     Provozuje Ráj matrací s.r.o. Mapa webu | Zajímavé odkazy © 2010 - 2017 vytvořil  David-Studio.net